Warsztaty w zakresie funkcjonowania i wypełniania elektronicznego  formularza inwentaryzacji budynków w ramach projektu ZONE

Warsztaty w zakresie funkcjonowania i wypełniania elektronicznego formularza inwentaryzacji budynków w ramach projektu ZONE

W związku z udziałem  przedstawicieli branży kominiarskiej, w tym Krajowej Izby Kominiarzy, w projekcie badawczo – rozwojowym „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji” (ZONE) 22 października 2019 roku, w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie, Plac Trzech Krzyży 3/5 odbyło się szkolenie/instruktaż dla przedstawicieli gmin pilotażowych zaangażowanych w projekt Zone.
Szkolenie w zakresie funkcjonowania i wypełniania elektronicznego formularza inwentaryzacji budynków w ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji” obejmowało m.in.:
Zagrożenia wynikające z niewłaściwej eksploatacji przewodów kominowych.
– emisja pyłów zawieszonych oraz substancji szkodliwych,
– pożary sadzy – czym są pożary, dlaczego do nich dochodzi, statystyki,
– tlenek węgla- dlaczego tlenek węgla jest niebezpieczny, statystyki, dlaczego dochodzi do zdarzeń związanych z CO,
– niewłaściwe warunki higieniczne powietrza- prawidłowa wymiana powietrza w mieszkaniu dla zachowania odpowiednich warunków higienicznych w mieszkaniu.
– omówienie przepisów dotyczących czyszczenia oraz kontroli przewodów kominowych, statystyki dotyczące udostępniania lokali dla wykonania czynności kominiarskich.
– obowiązki właściciela/zarządcy budynku- stan prawny w starciu z rzeczywistością.
– obowiązki użytkownika lokalu- stan prawny w zderzeniu z rzeczywistością.

Warsztaty odbywające się w Warszawie prowadził Marcin Ziombski. Omówił istotne kwestie dotyczące zagrożeń związanych z eksploatacją przewodów kominowych przedstawił podstawy prawne obowiązków związanych z kontrolą okresową przewodów kominowych oraz czyszczeń. Wskazał obowiązki ciążące na zarządcach i właścicielach nieruchomości oraz te którymi obarczeni są lokatorzy-użytkownicy przewodów kominowych i urządzeń grzewcze kominowych. Jednym z elementów ww. ankiety Moduł B będącej podstawą tworzenia bazy danych projektu ZONE jest określenie i wskazanie informacji czy właściciel domu jednorodzinnego dopełnia obowiązków związanych z okresową kontrolą i czyszczeniem przewodów kominowych.
Projekt nowelizowanej ustawy przewiduje umocowanie prawne kominiarzy posiadających kwalifikacje Mistrza Kominiarskiego jak i Czeladnika w zawodzie Kominiarz, mogących podczas swoich prac wykonywać ankietyzację oraz zasilać kolejnymi informacjami powstającą bazę danych. Przewiduje się iż pracę te, będą mogły być wykonywane m.in.: podczas kontroli okresowych przewodów kominowych, zgodnie z artykułem 62 ustawy Prawo Budowlane, a także podczas czyszczenia przewodów kominowych.